Čo je ayurvéda?

najstaršie svetové učenie o zdraví

Ajurvéda, najstaršie svetové učenie o zdraví, vzniklo pred tisíckami rokov na Srí Lanke a v Indii.

Význam slov ‘ayus’ a ‘veda’ v sanskrite znamená „znalosti o živote“. Toto učenie bolo v roku 1982 uznané aj Svetovou zdravotníckou organizáciou ako ucelený medicínsky systém.

Na Srí Lanke aj v Indii sa ajurvéda študuje rovnako dlho ako klasická medicína, 6 rokov, a popri klasických nemocniciach tu existujú aj ajurvédske. V súčasnosti však záujem o ajurvédu zažíva svoju renesanciu na celom svete, nakoľko moderný človek hľadá v dnešnom uponáhľanom živote rovnováhu.

Ajurvéda je celostná medicína. Zahŕňa všetky aspekty zdravia – telesné, duševné, ale aj tie, vyplývajúce zo sociálneho kontextu či životného prostredia. Zaoberá sa aj vzťahom jedinca a vesmíru. Jej cieľom je predĺžiť a obohatiť život.

Na roziel od klasickej medicíny, zameriavajúcej sa na potlačovanie príznakov choroby

ajurvéda lieči príčinu jej vzniku. Smeruje k zachovaniu rovnováhy energie v tele, ktorá je najdôležitejšou podmienkou zdravia. (Podľa ajurvédskeho učenia ide o tri druhy biologických energií – dóš: Vata, Pita a Kapha). Len v rovnováhe je človek zdravý. Tú ajurvéda obnovuje vhodnou stravou, bylinkami, detoxikáciou organizmu a tradičnými masážami a procedúrami.

Naše telo a duša sa môžu dostať do nerovnováhy, keď sa o ne dostatočne nestaráme

Následkom toho je, že ochorieme. Symbolom stratenej rovnováhy sú napríklad bolesti. Prostredníctvom nich zistíme, že niečo nie je v poriadku. Zlá situácia nastane len vtedy, keď nerozumieme, čo nám chcú tieto bolesti o znovuobnovení našej rovnováhy oznámiť. Prostredníctvom ajurvédy však vieme rozoznať, odkiaľ bolesť prichádza a čo musíme urobiť pre jej vyliečenie.

Ked som o ajurvedskom pobyte na Sri Lanke počula prvý krat, pomyslela som si:”Ja, s mojou 24 h naspídovanou povahou toto urcite nedám. Bude to pre mna nuda, neobsedim a navyše som bola presvedčená, ze je to len momentálny módny trend a že mi to nepomôže”. Zobrala som to ako liečebný pobyt a doteraz neľutujem. Perfektné miesto, úžasní ludia, profesionalny doktor, čistota, dobré jedlo. Klud, pokoj, oáza. Parádna joga, nič mi nechýbalo a tri týždne ušli ako voda. Choďte, zažite, zamilujete si!

Martina Š.

Moja cesta za Ayurvedou trvala asi 2 alebo 3 roky. Stale som asi nemala ten pravy dovod a ako lekar som stale pochybovala, ci to ma vyznam. Az prisiel cas, kedy som asi na toto rozhodnutie prosto dozrela. K tomu mensie zdravotne tazkosti a zopar pre mna vycerpavajucich zivotnych udalosti, ktore ma  “nakopli”. Pobyt v rezorte Isolabella na Sri Lanke bolo napokon  jedno  mojich TOP rozhodnuti! Aspon trosku som videla pracu ayurvedskych lekarov (ktora ma profesne zaujimala), spoznala som vela uzasnych ludi a malymi vyletmi aj atmosferu krajiny.

Mudr. Katarína R.

Korením života je mnohostrannosť

Niektoré rastliny tak potrebujú slnko, iné chládok. Niektorým sa darí v piesočnatých pôdach, iné uprednostňujú vlhkú zem. Rovnako je to s rôznymi potrebami ľudí. Rozdiely, ktoré prepožičiavajú životu radosť a rozmanitosť, tiež znamenajú, že čo je pre jedného dobré, druhému môže škodiť. Aby sme boli zdraví, musíme poznať naše jedinečné bytie a vnímať kladné aj záporné vplyvy naň pôsobiace.

Ajurvédske učenie nám pomáha porozumieť sebe, vesmíru okolo nás a nášmu spojeniu s ním.

Pomôžeme Vám s výberom

Máte dodatočné otázky? Potrebujete pomôcť s výberom? Zavolajte nám alebo napíšte a pripravíme Vám ponuku na mieru.

Zavolajte nám

+421 903 700 244

Napíšte nám

info@ayurveda-srilanka.sk